Tajniki psiej diety – co może się w niej znaleźć poza mięsem?

Tajniki psiej diety – co może się w niej znaleźć poza mięsem?

Prawidłowe odżywianie psa ma wielki wpływ na jego stan zdrowia. Pamiętajmy jednak o tym, że nie warto karmić psa jedynie samym mięsem. Zastanówmy się, co powinna zawierać dieta naszego czworonożnego przyjaciela, by był on wolny od chorób i każdego dnia pełen energii.

Z czego powinien składać się psi jadłospis?

Niewłaściwie dobrany pokarm może wywołać u psów liczne choroby, takie jak nadwaga, cukrzyca, choroby nerek, nowotwory czy schorzenia serca – to, czy będzie on skomponowany prawidłowo ma zatem ogromne znaczenie dla jego ogólnego dobrobytu. Jak zatem wybrać właściwie pożywienie dla naszego pupila? Okazuje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Potrzeby żywieniowe psów są uzależnione od wielu czynników, takich jak waga, wiek, stan zdrowia czy poziom aktywności fizycznej w ciągu dnia. Wybierając odpowiednią metodę żywienia czy rodzaj karmy dla psa, warto skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą, który pomoże nam ją dobrać. Ogólnie przyjęło się jednak, że dorosłe, zdrowe psy powinny przyjmować dietę, na którą składa się 70% mięsa, do 25% warzyw i owoców, a także około 5% zbóż.

Nieoczywiste składniki, które warto zawrzeć w menu naszego psa

Czym możemy zatem karmić nasze psiaki poza mięsem czy gotową karmą o dobrym składzie i wysokiej zawartości mięsa? Zastanówmy się. Jak już wspominaliśmy, będą to zarówno warzywa, owoce, jak i zboża.

Warzywa

Warzywa to doskonałe źródło witamin, minerałów, a także błonnika. To właśnie dlatego psom warto podawać rozmaite warzywa, takie jak marchew, pietruszka czy brokuły. Wiele z nich można najpierw poddać obróbce termicznej, jednak prawdopodobnie pies chętnie „schrupie” je także na surowo. Jeśli zdecydujemy się na ich ugotowanie, warto pamiętać o tym, by bezwzględnie ich nie przyprawiać! Zaleca się podawanie psom także buraków, selera, papryki czy dyni. Nieoczywistym, ale polecanym wyborem jest także cykoria – warzywo, które kojarzy się nam przede wszystkim z sałatkami czy produktami takimi, jak pijana przez ludzi kawa z cykorii, może dostarczać psu wiele witaminy A, ważnej dla budowy kości czy procesu widzenia. Jeśli nasz pies nie przepada za smakiem cykorii, przed dodaniem jej do pokarmu, możemy ją zblendować – podobnie możemy postąpić w przypadku dowolnego innego warzywa czy owocu.

Podczas opracowywania diety psa powinniśmy pamiętać o tym, że nie powinien on jeść takich warzyw, jak cebula i czosnek, które u czworonogów mogą wywołać anemię.

Owoce

Okazuje się, że psy mogą spożywać także niektóre owoce! Wśród produktów bezpiecznych dla psiaków wymienia się jabłka, truskawki, banany, maliny, żurawinę, arbuza czy melona. Należy pamiętać jednak o pozbyciu się pestek, które mogą psu zaszkodzić. Włączając do diety psa owoce, należy uważać także na ich kalorykę, ponieważ niektóre z nich, takie jak banany, mogą dostarczać naprawdę sporej liczby kalorii. Warto pamiętać o tym, by nie karmić psów winogronami czy rodzynkami, które są dla psów wyjątkowo szkodliwe.

Źródło węglowodanów

Zboża to częsty dodatek w karmach dla psów – jest to wypełniacz, który dostarcza naszym pupilom dodatkowej energii. Dodatek ten nie powinien być szkodliwy dla większości psów, jednak należy uważać na to, by w wybranej przez nas karmie nie znajdowało się go zbyt wiele. Jeśli sami przygotowujemy karmę dla psa, możemy zawrzeć w niej do około 5% zbóż – najlepiej ryżu bądź kukurydzy, które są najłatwiej przyswajalne dla układu pokarmowego pieska.

Artykuł sponsorowany