Jak i jak często myć lodówkę?

Jak i jak często myć lodówkę?

Regularne porządkowanie lodówki wpływa nie tylko na jakość przechowywanych w niej produktów, ale i na żywotność sprzętu. Jak więc należy dbać o lodówkę? Podpowiadamy, w jaki sposób oraz jak często myć lodówkę.

Dlaczego należy dokładnie porządkować lodówkę?

Wiele osób zapomina o odpowiedniej higienie lodówki. To jednak duży błąd. Przede wszystkim należy wiedzieć, że brudna lodówka może być awaryjna. Dużym zagrożeniem są zwłaszcza zanieczyszczenia i resztki pożywienia, które osadzają się w drzwiach, co znacząco może wpływać na szczelność lodówki. W wyjątkowych sytuacjach doprowadzić to może także do wycieku zimnego powietrza. Nieszczelny sprzęt działa również mniej skutecznie. Przechowywane w lodówce pożywienie może więc szybciej się psuć. Innym zagrożeniem są wirusy i bakterie. W brudnej lodowce rozwinąć się mogą koronawirusy, a także bakterie coli oraz salmonella. Ich obecność doprowadzić może do problemów ze zdrowiem, np. bólu brzucha, wymiotów czy biegunek.

Jak często myć lodówkę?

Zaleca się, aby myć lodówkę raz na 1-2 miesiące. W pierwszej kolejności należy odłączyć lodówkę od prądu i usunąć z niej przechowywaną żywność. Następnie należy wyjąć wszystkie ruchome elementy, np. półki, pojemniki na jajka, pojemniki na butelki i umyć pod bieżącą wodą. Po tej czynności można przejść do mycia wnętrza lodówki. Warto używać do tego miękkiej szmatki lub gąbki, która nie porysuje powierzchni lodówki. Jeżeli istnieje konieczność zastosowania wody, należy zadbać o to, żeby nie była ona zbyt gorąca. Najlepiej sprawdzi się letnia.

Czym myć lodówkę?

Do czyszczenia najlepiej używać przeznaczonych do tego detergentów, które nie zniszczą sprzętu oraz dokładnie usuną wszystkie zabrudzenia oraz bakterie z lodówki. Na rynku znaleźć można wiele specjalistycznych mleczek oraz spray’ów. Osoby, które preferują naturalne sprzątanie mogą postawić na domowe sposoby. Świetnie sprawdzi się roztwór wody z octem, wody z cytryną, wody z sodą oczyszczona lub wody z sola kuchenną. Ne najlepszym pomysłem jest płyn do naczyń, ponieważ może on pozostawić w lodówce swój zapach. Po umyciu lodówki, przed podłączeniem jej ponownie do prądu, należy dokładnie wytrzeć ją do sucha. Poza regularnym myciem wnętrza lodówki, należy pamiętać o tym, aby zachować czystość także na zewnątrz. W tym przypadku, częstotliwość jest dużo większa. Drzwi oraz boki lodówki trzeba przemywać nawet 1-2 razy w tygodniu. Najlepiej wykorzystać do tego mokrą szmatkę lub gąbeczkę. Wiele osób zapomina, że tam również gromadzi się brud i zarazki.

Jak na co dzień zadbać o porządek w lodówce?

Nie ma wątpliwości, że warto wprowadzić pewne nawyki, które pomogą w późniejszym porządkowaniu lodówki. Kluczowa jest odpowiednia selekcja. Warto pamiętać, że nie wszystkie produkty muszą być przechowywane w lodówce. Co więcej, niektóre z nich, np. pomidory czy awokado, nawet nie lubią chłodu i w lodówce nie mogą dojrzeć. Większy porządek na co dzień to mniej sprzątania później. Utrzymanie czystości ułatwić mogą także pojemniki do przechowywania żywności. Pozwalają one zapobiegać sytuacji, w której z lodówki wypada plasterek sera żółtego czy szynki. Aby wiedzieć, co się znajduje w pojemnikach, warto dokładnie je podpisać. Poza myciem lodówki raz na 1-2 miesiące nie należy zapominać także o regularnym czyszczeniu sprzętu. Warto na bieżąco usuwać z niej przeterminowane lub nienadające się już do spożycia produkty.

Odpowiedni sprzęt ułatwia sprzątanie

Mycie lodówki ułatwia także odpowiedni sprzęt. Planując zakup nowej lodówki, warto zwrócić uwagę na liczbę i rozkład półek. Jest to kluczowe dla właściwego przechowywania żywności. Pomocne będą także dodatkowe funkcje. Lodówki wolnostojące nowej generacji pozwalają na doskonałe zagospodarowanie przestrzeni. Ciekawą opcją jest szuflada Extra Chill, która zapewnia świeżość mięs i ryb. Wszystko dzięki dużo niższej temperaturze oraz aktywnej cyrkulacji chłodnego powietrza. W utrzymaniu porządku i czystości pomogą lodówki Electrolux z systemem CustomFlex® Wnętrze drzwi lodówki wyposażone jest w przenośne pojemniki różnej wielkości, które pozwalają odpowiednio zaadaptować przestrzeń. Pojemniki można również wyjąć z urządzenia, aby uzyskać łatwiejszy dostęp do ich zawartości.