Jeszcze parę lat temu domy wykonywane z konstrukcji drewnianych nie były często wybieraną opcją. Głównym powodem był brak wiedzy i zaufania osób budujących się do tego typu rozwiązania. Domy drewniane szkieletowe w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów.
Budowa domów szkieletowych z pewnością jest ciekawą alternatywą dla klasycznych domów murowanych. Postawienie na dom w technologii szkieletowej jest idealne dla osób, które chcą szybko ukończyć prace i zamieszkać we własnych czterech ścianach. Warto poznać technologię budowy tego typu konstrukcji, ich wady i zalety, a także dowiedzieć się, na jaki rodzaj drewna najlepiej postawić.
Najlepszy rodzaj drewna do budowy domów szkieletowych
Drewno jest naturalnym materiałem budulcowym, który jest bardzo łatwy w obróbce. Przygotowanie go do użycia podczas wznoszenia domu drewnianego wymaga specjalnego przygotowania. Surowiec musi zostać poddany odpowiedniemu obrobieniu. Jest to niezbędne, aby budynek był solidnie wykonany i trwały. Zabezpieczenie przed szkodnikami takimi jak korniki oraz odpowiednia konserwacja przed dostawaniem się wilgoci są czynnikami, które będą odpowiadać za wytrzymałość konstrukcji domu. Fachowiec, który będzie odpowiadał za te czynności, musi wykonywać je z dbałością o każdy szczegół.
Najczęściej wybieranym surowcem jest drzewo sosnowe. Sosna jest miękkim surowcem, łatwym do obrabiania. Dodatkowo cechuje ją sprężystość oraz odporność na wyginanie. Dobrze zakonserwowana idealnie sprawdza się przy tego typu budowlach. Innym rodzaje drzew, na jakie może zdecydować się inwestor, jest świerk, modrzew lub jodła.
Jak przebiega budowa domów szkieletowych?
Dom szkieletowy, podobnie jak murowany wznosi się na wcześniej przygotowanych fundamentach betonowych. Zaletą jest, iż fundamenty pod drewniany dom nie muszą być tak głębokie jak przy budowie domu murowanego. Dzieje się tak, ponieważ konstrukcja drewniana jest znacznie lżejsza.
Następnym etapem jest kotwiczenie podwalin. Są to poziome drewniane belki, na których w kolejnym etapie budowy będą opierać się drewniane słupy. Słupy stanowią wytyczenie całego domu drewnianego, rozstawione są po całym obwodzie co 40 lub 60 cm. Przestrzeń, która znajdzie się między słupami, zostanie wypełniona materiałami, takimi jak izolacja termiczna oraz akustyczna. Izolację akustyczną, jaką wykorzystuje się przy tego typu budynkach, tworzy wełna mineralna lub drzewna, a także celuloza lub pianka poliuretanowa. Belkami, które wiążą słupy od góry są oczepy. Na nich będzie się również wspierała konstrukcja stropów. Stropy najczęściej obijane są płytami drewnopochodnymi. Ścianki działowe, które stosuje się w technologii szkieletowej stawia się tak jak nośne, ale są znacznie cieńsze.
Drewniane domy szkieletowe – wady i zalety
Właściwości domów drewnianych są już dosyć dobrze znane, dzięki czemu możliwe jest scharakteryzowanie ich zalet i wad.
Domy szkieletowe – zalety
Jedną z zalet tego typu budynków jest zdrowy mikroklimat panujący we wnętrzu. Drewno jest naturalnym surowcem, dzięki czemu pozytywnie wpływa na zdrowie. Domy szkieletowe są znacznie szybsze w budowie niż tradycyjne, murowane. Jest to możliwe dzięki uniknięciu przerw technologicznych, na przykład służących do porządnego wysychania stropów lanych.
Kolejną dobrą pozytywną cechą domów drewnianych jest doskonała izolacja cieplna oraz termoregulacja. Zimą ciepło nie ulatuje i jest kumulowane, latem natomiast wnętrze będzie przyjemnie chłodne. Oszczędność w ogrzewaniu drewnianych konstrukcji jest możliwa dzięki temu, że ogrzewane jest wyłącznie powietrze wewnątrz, a nie ściany.
Ważne jest, że drewniane konstrukcje można budować przez cały rok, również zimą. Znacznie prostsza konstrukcja domów drewnianych pozwala na szybsze łatwiejsze przebudowywanie, na przykład instalacji czy kanalizy. Domu z drewna nie należy się bać. Odpowiednio zbudowany dom tego typu jest trwały i stabilny. Warunki atmosferyczne również nie mają wpływu na budowlę, jeśli drewno jest odpowiednio zabezpieczone i przygotowane.
Domy szkieletowe – wady
Domy drewniane posiadają też drobne niedoskonałości. Pierwszą wadą na jaką napotyka się inwestor jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych jest znalezienie fachowej firmy, która specjalizuje się w stawianiu konstrukcji. Kiedy ekipa zostaje znaleziona, zazwyczaj na wolny termin trzeba czekać przez długi okres czasu. Kolejną wadą jest znalezienie odpowiedniego materiału. Ważne jest, aby zakupić solidnie przygotowane drewno, najlepiej od osoby, która się tym specjalizuje. Wtedy można mieć pewność, że konstrukcja będzie trwała i najwyższej jakości.
Dodaj komentarz
Zobacz komentarze