Calibrachoa (million bells) – uprawa, pielęgnacja i zimowanie

Calibrachoa

Calibrachoa (million bells) uważana za miniaturową petunie, jest z nią mocno spokrewniona. Nazwa million bells to po prostu angielskie tłumaczenie słów milion dzwoneczków. Zyskała popularność w latach 90. To roślina jednoroczna o zwieszających pędach z ogromną ilością doskonale ubarwionych dzwoneczków. Jest obfita w wąskie listki. Osiąga około 30 cm długości, a jej pędy mogą mieć nawet do 50 cm. Wydziela również przyjemny zapach. Odmiany do wyboru to: czerwone, terracota – pomarańczowe, różowe, blackberry punch – fioletowe, lemon – żółte czy białe. Świetnie prezentują się wymieszane ze sobą wersje kolorystyczne. Roślinę można rozmnażać z sadzonek.

Calibrachoa – uprawa

Roślina ta jest mniej wymagająca niż jej kuzynka oraz bardziej odporna na na przykład zmiany pogody, a to wynika z pochodzenia z terenów skalistych. Do obfitego kwitnięcia potrzebuje nawozów wieloskładnikowych i przede wszystkim regularnego podlewania. Przy nawadnianiu trzeba zwracać uwagę na to, żeby podłoże nie było ani za suche, ani zbyt wilgotne. Ważną informacją jest to, że Calibrachoa nie przepada za glebą zasadową. Odmiany, które obecnie powstają, są w 100% odporne na złe warunki atmosferyczne. Po przekwitnięciu million bells nie tworzy zasychających główek.

Calibrachoa – pielęgnacja

Należy ją podcinać co około 4 tygodnie, żeby chociaż trochę odświeżyć kwiat. Roślina dobrze czuje się na słońcu, ale nie zaszkodzi jej położenie w półcieniu. Należy sadzić ją w dużych pojemnikach. Przy podlewaniu należy dodać nawozy zakwaszające. Ziemie przy sadzeniu dobrze jest wymieszać z na przykład piaskiem. Pojemniki, których kwitnie nie mogą być za małe. Doniczki powinny posiadać otwory na odpływ wody, żeby roślina nie chorowała. Nadmiar wody powoduje gnicie korzeni.

Calibrachoa podatna jest na działanie szkodników (np. mszyc) oraz chorób grzybowych. Powinny być sadzone w kompozycji z roślinami o podobnych wymaganiach. UWAGA! Podlewanie wodą wodociągową prowadzi do więdnięcia liści z powodu zbyt dużej ilości wapnia w wodzie. W tym przypadku zalecane jest używanie nawozu żelazowego i profilaktyczne stosowanie specjalnych odżywek raz w tygodniu dodawane do wody. Najlepiej podlewać ją deszczówką.

Million bells – zimowanie

Roślinę cechuje wrażliwość na niskie temperatury, więc w tym przypadku zimowanie jest bezowocne. Kwiat kwitnie zaawansowanie od drugiej połowy maja, aż do mrozów. Nasiona należy wysiewać od stycznia do marca oraz uprawiać w temperaturze 18°C.

Calibrachoa na balkonie

W ostatnim czasie roślina ta wzbudziła ogromne zainteresowanie. Nie dziwne – jest piękna. Nie stanowi ona problemy dla osób nie posiadających własnych przydomowych ogródków, ponieważ kwiat ten doskonale ozdobi każdy balkon czy też taras. Dobrze wygląda też w wiszących pojemnikach. Calibrachoa równie pięknie prezentuje się w pobliżu innych roślinek ozdobnych. Do połączenia z nią można wybrać uczep rózgowaty, pelargonię, czy werbenę. Świetnie dopasuje się do twojego wystroju środowiska. Nie koniecznie może udać się nam wyhodować aż milion dzwoneczków, ale mniejsza liczba będzie wyglądać równie pięknie.