Jak rozmnażać i dbać o sukulenty? Rozmnażanie sukulentów w praktyce

Jak rozmnażać sukulenty?

Rośliny sukulentowe stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego skoro imponują ładnym pokrojem oraz doskonale radzą sobie bez naszej pomocy. W porównaniu do innych roślin, są naprawdę skromne – co jest oczywiście wielką zaletą. Nie oznacza to jednak, że mamy wcale się nimi nie zajmować, w końcu rośliny również są formą życia, która potrzebuje opieki. A co jeśli chcemy powiększyć naszą kolekcję roślin? Z pomocą przychodzą nam różne sposoby na rozmnażanie sukulentów.

Jak rozmnażać sukulenty?

Jeden z najprostszych sposobów na rozmnożenie sukulentów, jednak wymagający czasu, polega na delikatnym oderwaniu zdrowych i nieuszkodzonych liści, a następnie ich podsuszeniu (około dwóch tygodni). Po upływie czasu, zeschnięte liście przekładamy do pojemnika z ziemią, po czym lekko pielęgnujemy poprzez skropienie wodą. Zależnie od gatunku sukulenta powinniśmy moczyć go w odpowiednich odstępach czasu np. raz na tydzień. Pierwsze oznaki rozmnażania powinny pojawić się po upływie siedmiu tygodni. Gdy roślinki naturalnym sposobem odłączą się od liścia (pod żadnym pozorem nie należy ich samodzielnie odrywać), możemy je przesadzić.

Jak przesadzać sukulenty?

Wiemy jak rozmnażać sukulenty, więc czas, aby znaleźć im nowe miejsce. Przede wszystkim potrzebujemy doniczek oraz odpowiedniego podłoża, które będzie dobrze przepuszczalne. Na początku należy ostrożnie włożyć nowe sukulenty do ziemi oraz delikatnie spryskać wodą. Po posadzeniu ich do gleby potrafią się bez problemu się ukorzenić i szybko rozpoczynają samodzielny wzrost.

Jak dbać o sukulenty?

Przede wszystkim idealnie dobrana woda. Są to rośliny gruboszwowate, przechowują zapas wody w swoich charakterystycznych grubych liściach, które im są większe, tym mniej wody będzie potrzebować roślina. Kiedy zbyt długo nie będziemy podlewać naszych sukulentów, najzwyczajniej przestaną one rosnąć i zaczną robić się suche. Gdy wody jest w nadmiarze, również będą źle to znosiły. To, ile dane sukulenty będą jej potrzebować jest zależne od warunków w jakich przebywają oraz od rodzaju sukulenta. Najlepiej jest to sprawdzać metodą przybliżeń i dostosować ilość i częstotliwość podlewania do potrzeb naszej rośliny. Należy uważać na to, aby wodę wlewać na podłoże oraz upewniać się, że dobrze się wchłonęła, dobrym pomysłem jest również regularne kropienie lub spryskiwanie liści. Pamiętajmy, że sukulenty nie są wymagające, więc nie potrzebują częstego podlewania, nie mniej jest to bardzo ważna kwestia.

Bardzo istotna jest również odpowiednia ilość światła – sukulenty są grupą roślin, która potrzebuje go w większych ilościach, niż na przykład typowe rośliny doniczkowe. Jest tak, ponieważ sukulenty są dostosowane do życia w miejscach suchych, gorących i oczywiście mocno naświetlonych. Najlepiej ustawiać je przy oknach, ale należy uważać, aby nie przesadzić, ponieważ rośliny mogą się poparzyć. Kiedy tracą barwę oraz zaczynają się nienaturalnie rozciągać, oznacza to, że mają niedobór światła i należy o nie lepiej zadbać. Sukulenty świetnie rozwijają się również przy sztucznym świetle i warto wziąć to pod uwagę.

Równie ważne, z resztą tak jak przy każdych roślinach jest odpowiednie podłoże oraz doniczka, szczególnie jej rozmiar. Najlepiej rosną w drobno pokruszonej ziemi z dodatkiem kory sosnowej oraz granitu. Najpopularniejsze pojemniki na sukulenty to klasyczne doniczki ceramiczne (przy tym wyborze warto pamiętać, aby zawierały otwory drenażowe) lub szklane słoje, czy też akwaria (jest to jednak trudniejsza opcja).

Sukulenty możemy poznawać poprzez metodę prób i błędów, dlatego warto spróbować hodowli tych wdzięcznych roślin. W porównaniu do niektórych popularnych kwiatów, na przykład storczyków, są one wyjątkowe samodzielne i proste w pielęgnacji. W dodatku znakomicie nadają się do dekoracji wnętrz, a każdy może dobrać rodzaj sukulenta pod swój gust, ponieważ są naprawdę różnorodne.