Osteospermum (stokrotka afrykańska) – uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie, zimowanie

Osteospermum (stokrotka afrykańska)

Osteospermum (stokrotka afrykańska) jest rośliną, jak sama nazwa wskazuje, pochodzącą z Afryki. Zaliczana jest do rodziny astrowatych. Warto dodać, że, mimo iż w nazwie rośliny pojawia się stokrotka, osteospermum w istocie stokrotką nie jest. Bywa tak mylnie nazywana, ze względu na wygląd kwiatów przypominających stokrotki.

Roślina charakteryzuje się dużym kwiatostanem osiągającym średnicę nawet do 10 centymetrów. Kwiat w zależności od odmiany może przybierać rozmaite barwy. Wśród nich można spotkać kwiaty białe, różowe, czerwone, ale także fioletowe oraz błękitne.  Dzięki licznym pąkom roślina może kwitnąć nawet przez cztery miesiące. Fakt iż Osteospermum ta pochodzi z Afryki sprawia, że ma ona specyficzne wymagania.

Osteospermum – uprawa i pielęgnacja

Stokrotka afrykańska jest rośliną, która potrafi dobrze rosnąc na każdym typie gleby.  Ze względu na swoje pochodzenie potrzebuje dużej ilości światła słonczego, a po zmroku zwija swoje kwiaty w duże kielichy.  Uprawiana w donicy wymaga częstego podlewania, np. raz dziennie, a w trakcie upałów nawet dwa razy w ciągu dnia. Ważne jednak, aby donice były odpowiednio zdrenowane, gdyż stojąca woda może powodować gnicie korzeni. Uprawiana w gruncie, wystarczy, że będzie podlewana raz dziennie. Wyjątkową cechą rośliny jest wysoka odporność na suszę. Potrafi bez podlewania przeżyć kilka upalnych dni. Co prawda kwiaty opadną a roślina straci swą elastyczność, jednak podlana wróci do formy i ponownie zakwitnie.  Żeby roślina długo i obficie kwitła należy usuwać przekwitnięte kwiatostany. Można także zastosować uniwersalny nawóz do roślin kwitnących lub inny nawóz bogaty w potas, np. nawóz do pomidorów.

Stokrotka afrykańska – rozmnażanie

Samodzielne rozmnażanie stokrotki afrykańskiej jest trudne, ale nie niemożliwe. Dorosła roślina wydaje nasiona, które należy zebrać, osuszyć i przechować do następnego sezonu.  Wysiew nasion należy przeprowadzić dość wcześnie tj. w końcówce stycznia lub na początku lutego.  Kiedy małe siewki będą odpowiedniej wielkości trzeba przepikować je do osobnych doniczek.  Rośliny sadzimy do gruntu lub do donic docelowych na podwórku, dopiero, kiedy minie ryzyko przymrozków. W polskiej strefie klimatycznej okres ten przypada na maj. Trzeba dodać, że rozmnażanie stokrotki afrykańskiej z nasion nie będzie możliwe w przypadku każdej odmiany. Istnieją, bowiem takie rodzaje, które nasion nie wydają wcale.  Inną metodą na rozmnożenie rośliny jest pobranie młodych szczepek z dorosłych pędów rośliny.

Osteospermum – zimowanie

W naszym klimacie Osteospermum z reguły uprawia się jako roślinę jednoroczną tymczasem można ją z powodzeniem zimować. Najprostszym sposobem jest przeniesienie doniczki z rośliną do chłodnego miejsca. Temperatura takiego pomieszczenia powinna wahać się od 8 do 10 stopni Celsjusza. Zimująca roślina powinna mieć zapewniony dostęp do światła. Należy także pamiętać o jej regularnym acz skąpym podlewaniu. Ważne żeby podłoże było wilgotne, nie mokre. Na początku marca możemy już przesadzić nasz stokrotki do doniczek z nowym podłożem oraz przenieść je w nieco cieplejsze miejsce.  Kiedy nadejdzie maj możemy rozpocząć proces hartowania rośliny. Polega on na tym, że w ciągu dnia roślinę wystawiamy na podwórko, a nocą kiedy temperatura jeszcze jest zbyt niska doniczkę przenosimy do ciepłego miejsca. Kiedy miną nocne przymrozki tak przygotowaną roślinę możemy zostawiać już na zewnątrz.