Nie należy do najbardziej popularnych roślin ogrodowych, gdyż jej nazwa jest mało znana polskim ogrodnikom. Perowskia łobodolistna to oryginalny, jednak rzadko spotykany półkrzew, którego kwiaty przypominają lawendę. Kwitnie na fioletowo od czerwca do września. Zimą musimy się nią zaopiekować, aby dotrwała do następnego lata, a wtedy ponownie wypuści swoje drobne kwiaty.
Niekiedy nazywana jest rosyjską szałwią, jednak to określenie nadali jej mieszkańcy zachodu, którzy w jej woni wyczuwali zapach szałwii i lawendy, który przywędrował do nich ze wschodu. W rzeczywistości swoją nazwę dostała na cześć rosyjskiego generała Wasilija Aleksjejewicza Perowskiego, który był wielkim miłośnikiem roślin i wprowadził ją do szerszej uprawy. W jaki sposób zatem uprawiać Perowskię i gdzie najlepiej ją sadzić, aby bujnie kwitła?
Perowskia – jak i gdzie uprawiać Salvia yangii?
Perowskia to dosyć duży półkrzew, jego pędy osiągają wysokość od 80, do nawet 150 cm. Jest mocno rozgałęziona, a jej kwiaty kwitną na długich łodygach. Naturalnie występuje na suchych stepach Azji, skąd sprowadzono ją do Europy, dlatego najlepiej, aby gleba do jej uprawy była przeciętna, dosyć sucha, jednak umiarkowanie wilgotna i przepuszczająca wodę. Roślina znosi nawet dłuższe okresy suszy, przez co nie musimy ją często podlewać.
Perowskia lubi tereny nasłonecznione lub półcieniste. Jest ciepłolubną rośliną dlatego zimą może przemarzać. Warto jest ją wtedy okryć włókniną, a podstawę obsypać korą lub trocinami. Po zimowych mrozach, roślina się zregeneruje i odrośnie dosyć szybko wypuszczając nowe pędy, dlatego zalecane jest także przycięcie łodyg wczesną wiosną o ok. 20-30 cm. Najlepiej prezentuje się ona w ogrodach czy rabatach przydomowych, gdzie może rosnąć niczym nie ograniczana. Dobrze się czuje w skupiskach, a jej bujne pędy będą nas zachwycały gąszczem drobno-fioletowych kwiatów.
Perowskia łobodolistna – kiedy najlepiej rozmnażać roślinę?
Jeżeli chcemy wyhodować nowe pędy Perowski możemy to zrobić na dwa sposoby, jednak musimy wiedzieć, że rozmnażanie jest to długotrwały proces i może zająć roślinie kilka sezonów, zanim wyrośnie ona na dorodną roślinę. Podstawową metodą jest wysiew roślin z nasion, warto to zrobić jeszcze przed nadejściem roztopów. Zazwyczaj okres siewu wynosi od października do marca. Jeżeli natomiast nie chcemy czekać na kiełkowanie roślin, możemy spróbować rozmnożyć ją przez sporządzanie sadzonek pędowych. Wczesną wiosną, bądź późnym latem przycinamy roślinę i staramy się wyhodować z niej nowe pędy. Najlepiej jest to zrobić od marca do maja, aby rośliny miały jeszcze czas na ukorzenienie się, co powinno nastąpić już po dwóch tygodniach, no i wzrost przed zimą. Jeżeli rozmnażamy rośliny później, możemy przetrzymać sadzonki w ciepłym miejscu, wolnym od mrozów i posadzić je na wiosnę.
Czy są inne odmiany Perowski?
Perowskia łobodolistna to najpopularniejszy gatunek tej rośliny, jednak możemy natrafić także na wiele jej odmian, które będą się różniły wysokością, kolorem kwiatów czy gęstością. Jeżeli chcemy urozmaicić nasz ogród o inne gatunki, możemy wybrać Perowskię scabiosifolię o żółtych kwiatach, bądź Perowskię scrophularifolię dostępną w wersji o białych kwiatach. Perowskia ‘Blue Spire’ to popularna odmiana charakteryzująca się obfitym kwitnieniem i nieco ciemniejszym kwiatostanem, natomiast odmiana Little Spire to jej wersja karłowata, osiągająca wymiary do 60 cm. Mystery of knightshayes posiada większe liście, a odmiana Filigran charakteryzuje się filigranowymi liściami. Odmian Perowski jest o wiele więcej, jednak te wymienione powyżej są najpopularniejszymi, które możemy spotkać w naszych w sklepach.
Perowskia jest to roślina, która przyciąga dużą ilość owadów, przez co zdobyła swoje miano „miododajnej”. W okresie swojego kwitnienia będzie przysiadało na niej wiele pszczół czy motyli, co pwinno dosyć przyjemnie wyglądać. Ładnie prezentuje się w towarzystwie innych krzewów lub na tle trawnika czy ogrodzenia, któremu będzie dodawała charakteru. Warto jest zająć się hodowlą tej dosyć egzotycznej rośliny, której domem jest gorąca Azja, ale także świetnie sobie radzi na naszej szerokości geograficznej.