Kłosowiec – uprawa, pielęgnacja, odmiany, rozmnażanie

Kłosowiec - agastache

Kłosowiec jest rodzajem roślin, należących do rodziny jasnotowatych. Naturalnie występuje Ameryce Północnej i Azji. Spotykane są głównie na terenach górskich, a także na preriach i w lasach. Rośliny te, nazywane także agastache, charakteryzują się okazałymi kwiatostanami i zazwyczaj mają fioletowy kolor, choć zależy to od odmiany, a istnieje ich co najmniej kilkanaście. Zanim kłosowce zostały docenione przed ogrodników, były one wykorzystywane jako element wypełniający puste miejsce w ogrodzie lub jako rośliny drugiego planu.

Kłosowiec – uprawa

Kłosowce należą do roślin, które są dość łatwe w uprawie. Są odporne na choroby – najczęstszą dolegliwością, która spotyka kłosowce jest pleśń. Zdecydowana większość odmian tej rośliny dobrze radzi sobie z mrozami. Musimy jednak pamiętać, że kłosowce tym lepiej zniosą zimową temperaturę, im suchsze jest ich podłoże. Najlepiej sadzić je w nasłonecznionych miejscach w żyznej, próchnicznej glebie. Odczyn podłoża nie ma większego znaczenia. Może być lekko kwaśny, obojętny, a nawet zasadowy. Czasami zbytnio doskwiera im długotrwała wilgoć. Poza tym kłosowce są bezproblemowe i proste w uprawie. Roślina ta kwitnie od maja do października. Kwiaty i liście kłosowca mają bardzo przyjemny zapach. Nie są one roślinami długowiecznymi. Przy dobrych warunkach uprawy mogą wytrzymać maksymalnie 3-4 lata. W Polsce kłosowce często są uprawiane jako roślina jednoroczna.

Kłosowiec – pielęgnacja

Dojrzałe kłosowce wymagają częstego podlewania. Rośliny te lubią się z kompostem, więc warto rozłożyć go na rabacie jak ściółkę. Dzięki temu chwasty będą się rozwijać dużo rzadziej, a jakość podłoża się polepszy. Jesienią i zimą najlepiej jest okryć kępy kłosowca, zwłaszcza młode okazy, aby ochronić je przed chłodnym wiatrem i niską temperaturą. Późna jesień lub wczesna wiosna to najlepszy czas, aby przyciąć pędy rośliny. Kłosowce są uwielbiane przez motyle i pszczoły.

Odmiany kłosowca

Istnieją przynajmniej 22 gatunki kłosowca. W uprawie spotyka się zazwyczaj tylko kilka odmian, a najczęściej są to kłosowiec fenkułowy, kłosowiec meksykański, kłosowiec anyżowy, kłosowiec pomarszczony i odmiany mieszane. W zależności od odmiany można się spotkać z różnymi kolorami kwiatów, przykładowo kłosowiec blue fortune, jak wskazuje nazwa ma niebieski kolor, a odmiana bolero ma różowo-fioletową barwę. Wysokość rośliny może się nieco różnić w zależności od odmiany. Przeważnie kłosowce mieszczą się w przedziale od 30 do 100 cm. Charakteryzują się dość grubymi i sztywnymi łodygami oraz liśćmi średniej wielkości, które są jasnozielone i mają ostre zakończenie. Kłosowiec występuje pod naukową nazwą – Agastache.

Rozmnażanie kłosowca

Kłosowce rozmnażają się przez rozłogi korzeniowe oraz wysiew nasion. Nasiona należy umieścić w mieszance torfu z kompostem. Po około 10 dniach powinny zacząć kiełkować. Musimy jednak pamiętać o regularnym zwilżaniu i odpowiedniej temperaturze, czyli 15-21 stopni. Zanim przeniesiemy je do gruntu na stałe, musimy zaczekać aż roślina podrośnie, zahartuje się i będzie miała przynajmniej kilka liści. Sadzonki kłosowca najlepiej jest przenosić do gruntu wczesną jesienią lub późną wiosną. Nasiona kłosowca są małe i mają ciemnobrązowy kolor.