Boraks – zastosowanie, szkodliwość i gdzie kupić

Boraks - zastosowanie

Tetraboran sodu potocznie nazywany boraksem, to sól sodowa słabego kwasu borowego, związek chemiczny pozyskiwany z naturalnych złóż mineralnych. Powszechnie jest uznawany za ekologiczny środek czyszczący o uniwersalnym działaniu. W wysoce rozcieńczonej formie, występuje również w pewnych lekach oraz środkach farmaceutycznych, np. w popularnej maści Tormentiol czy płynie do płukania jamy ustnej Aphtin.

Boraks wykazuje szereg właściwości antyseptycznych, przeciwgrzybicznych, antybakteryjnych, przeciwzapalnych, antywirusowych oraz ściągających. Dzięki temu bywa chętnie stosowany w gospodarstwie domowym, w ogrodzie oraz w przemyśle farmaceutycznym. Służy także do produkcji ceramiki, szkła i wełny szklanej.

Boraks – zastosowanie w domu

Najczęściej bywa stosowany do usuwania osadu (radzi sobie z tym znacznie lepiej od octu), plam oraz uciążliwych zabrudzeń. Przez wielu jest uważany za skuteczny, tani oraz silny środek, do uniwersalnego czyszczenia i odkażania powierzchni takich jak: kabiny prysznicowe, wanny oraz muszle klozetowe. Jest również dobrym preparatem udrażniającym rury. Wiele gospodyń domowych poleca go do czyszczenia srebra i złota. Wymieszany z wodą, służy także do czyszczenia dywanów czy tapicerek.

Dodatkowo boraks uważany jest za środek ekologiczny. W przeciwieństwie do tradycyjnych płynów czy mleczek czyszczących, pozyskuje się go z naturalnych źródeł, przez co jest znacznie bardziej przyjazny środowisku.

Boraks – zastosowanie w ogrodzie

Boraks jest chętnie używany w ogrodzie. To naturalny środek chwastobójczy, wystarczy go rozcieńczyć w odpowiedniej proporcji z wodą. Niektórzy stosują go w pełni samodzielnie, np. posypują nim drobne chwasty, które rosną w szczelinach między płytami chodnikowymi. Do tego skutecznie odstrasza owady i insekty. Będzie dobrem sposobem na mszyce, mrówki, a nawet na karaluchy czy pluskwy. Do tego zawarty w nim bor, jest jednym z pierwiastków potrzebnych do właściwego rozwoju owoców. Z tego powodu, boraks znajduje zastosowanie w ogrodzie, również jako środek do drzewek owocowych.

Czy boraks jest szkodliwy?

Jakiś czas temu uważano go za wysoce toksyczny. Tymczasem badania wykazały, że szkodliwość boraksu, nie jest większa od dostępnego w każdym domu chlorku sodu (czyli soli kuchennej). Mimo wszystko, może wykazywać negatywne działanie na płód, dlatego nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży. Nie należy również wdychać jego oparów i unikać wszelkiego kontaktu z błonami śluzowymi.

Musi być przechowywany w miejscach niedostępnych dla dzieci, a wszelkie prace domowe z jego użyciem, trzeba wykonywać w rękawicach ochronnych. Boraks można zastąpić innymi naturalnymi środkami, np. sodą oczyszczoną, octem lub solą. Oprócz tego w sklepach i drogeriach, bardzo popularne są ekologiczne preparaty o dobrym składzie. Można je znaleźć w wersjach uniwersalnych lub do czyszczenia konkretnych powierzchni.

Gdzie kupić boraks?

Boraks można kupić w sklepach chemicznych, ekologicznych, ogrodniczych, aptekach, marketach i nie tylko. To środek ogólnodostępny, z którego nabyciem nie będzie większego problemu.