Nosówka u psa – objawy, przyczyny, leczenie

Nosówka u psa - objawy, przyczyny, leczenie

Zdrowy i szczęśliwy pies może dać dużo radości swojemu właścicielowi. Wiele osób stara się zapewnić wszystko, co najlepsze swoim pupilom. Czasami jednak brak wiedzy lub właściwej pielęgnacji może się przełożyć na ich zdrowie i komfort życia. Aby pomóc czworonogom utrzymać optymalną formę jak najdłużej, warto zapoznać się z zagrożeniami, które mogą okazać się szczególnie groźne dla ich zdrowia. Jednym z nich jest nosówka u psa.

Co to jest nosówka u psa?

Nosówka jest jedną z najgroźniejszych dla psów chorób zakaźnych. Charakteryzuje się, niestety, ciężkim przebiegiem oraz wysokim wskaźnikiem umieralności. Przebiega też z komplikacjami. Może w jej wyniku dochodzić bowiem do wtórnych zakażeń bakteryjnych. Stopniowo atakuje cały układ limfatyczny, obniżając odporność zwierzęcia. Wywołuje ją wirus CDV, który wykazuje podobieństwo do wirusa odry.

Nosówka u psa – objawy

O ile u kota nosówka przebiega bezobjawowo, pies jest na nią bardziej wrażliwy. W pierwszym stadium choroby pojawia się gorączka, która może sięgnąć 40ºC. Zwierzę stopniowo traci też zainteresowanie jedzeniem, nawet ulubionymi smakołykami. Staje się senne i apatyczne. Mogą wystąpić wymioty i biegunka o różnym nasileniu. Na skórze pojawiają się takie dolegliwości, jak zaczerwienienie, krosty i pęcherze, z których zwykle sączy się wydzielina. Owrzodzenie może objąć oczy, nos, małżowiny uszne, brzuch oraz łapy. W późniejszej fazie dochodzą poważne problemy z oddychaniem oraz komplikacje ze strony układu nerwowego. Nosówka u psa jest więc niezwykle groźną chorobą, która atakuje wiele narządów.

Nosówka u psa – przyczyny

Do zakażenia nosówką może dochodzić w wyniku bezpośredniego kontaktu zwierząt. Często odnotowywane są również zarażenia drogą kropelkową lub pokarmową. Może się zdarzyć, że zdrowy pies zetknie się ze śliną lub wydzieliną z nosa czy spojówek chorego osobnika. Wirus nosówki może zostać przeniesiony na sierści, smyczy czy nawet na podeszwie buta właściciela. Jest w moczu i w kale, z jakimi pies nieraz ma kontakt podczas spaceru. Warto również wiedzieć, że choroba ta dotyczy nie tylko zwierząt domowych. Jej nosicielami potrafią być także lisy, kuny czy wilki. Dzikie zwierzęta w poszukiwaniu pożywienia mogą podchodzić do zabudowań mieszkalnych, roznosząc chorobę. Dzieje się tak przede wszystkim z winy człowieka, który zaburza ich naturalne środowisko, budując, na przykład, nowe drogi na terenie ich żerowiska lub przyzwyczajając je do dokarmiania.

Nosówka u psa – leczenie

Nosówka jest chorobą, jaka może dotknąć psy w każdym wieku. Najczęściej jednak zapadają na nią szczenięta oraz mniej odporne starsze zwierzęta. Szczególna podatność na zakażenie występuje między drugim a piątym miesiącem życia. Nosówka u szczeniaka jest wyjątkowo groźna, ponieważ pod jej wpływem dochodzi do zaniku cennych przeciwciał otrzymanych od matki. Jej przebieg jest ciężki dla małego psa i może szybko spowodować jego odejście.

Ile trwa nosówka u psa?

Okres inkubacji choroby i jej trwania jest różny. Zwykle rozpoczyna się po upływie trzech do siedmiu dni od kontaktu z zakażonym osobnikiem lub jego wydzielinami. Zdarza się, że pierwsza faza choroby, zwana nosówką nieżytową, jest jej ostatnią i pies wraca do zdrowia po kilku tygodniach. W gorszym przypadku, dochodzi do rozwoju drugiego stadium, które może zakończyć życie psa.

Nosówka jest chorobą, której leczenie jest możliwe. Gdy dojdzie do zakażenia, lekarz weterynarii przepisze antybiotyk oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. A jeśli wystąpią zmiany skórne, zaleci odpowiednią maść i krople. Warto też zapobiegać wirusowi. W tym celu należy dbać o przyjmowane przez psa szczepień ochronnych. Aby cieszyć się jak najdłużej towarzystwem swojego czworonożnego przyjaciela, trzeba też przestrzegać zasad higieny oraz chronić go przed kontaktem z chorymi i bezpańskimi zwierzętami.