Alergia jest to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na wybrane czynniki środowiskowe. Jest to bardzo częsta przyczyna wizyt u lekarza weterynarii. Alergia pokarmowa może dotyczyć jednego bądź też kilku składników, znajdujących się w diecie psa. Warto zastosować dietę eliminacyjną, w celu sprawdzenia czynnika alergizującego. Znając alergen, możemy spokojnie zmieniać karmę i zacząć jej wprowadzenie do diety.
Alergia skórna u psa – objawy
Alergia u psa objawia się po spożyciu produktu, zawierającego czynnik alergenny. Taka reakcja występuje po kilku godzinach, kiedy składniki zaczynają być trawione. Jednymi z najczęściej występujących objawów są to silny świąd, wysypka skórna oraz zakażenia skóry. Kiedy zaczniemy podejrzewać alergię, należy zastosować dietę eliminacyjną, aby sprawdzić, który komponent jest alergenny dla naszego pupila. Należy to robić stopniowo i stopniowo wykluczać poszczególne komponenty. Gdy po wyłączeniu jednego z nich zauważymy poprawę, może to oznaczać, że to on był alergenny.
Do najczęściej alergizujących składników w diecie psa należą m.in. wołowina, kurczak, ale także mleko krowie czy soja. Nie możemy jednak mylić alergii pokarmowej z nietolerancją pokarmową, która jest objawem nadwrażliwości układu pokarmowego a objawia się m.in. wymiotami i biegunkami. Alergie skórne u psów mogą objawiać się już od 4 miesiąca życia. Pewne rasy psów mają predyspozycje do alergii skórnych, są to m.in. labrador retriever, west highland white terrier, cocker spaniel czy sznaucer miniaturowy.
Karmienie psa z alergią skórną
Przy alergii skórnej u naszego pupila, bardzo ważna jest odpowiednia suplementacja i włączenie odpowiednich witamin do diety. Stan skóry oraz sierści może się poprawić stosując dietę, która jest bogata w kwasy omega-3 i omega-6. Warto podawać olej np. z łososia i włączać go do diety psa. Warto także, aby karma zawierała dodatek drożdży piwnych, które są źródłem beta glukanów. Umocnią one układ odpornościowy naszego psa. Przy stosowaniu suplementacji u psów z alergią, należy jednak uważać na pewne składniki, które mogą okazać się alergenne dla pupila.
Ranking karm dla psów z alergią skórną
Jaka jest najlepsza karma dla psa z alergią skórną? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy pies ma inny układ pokarmowy i inne potrzeby żywieniowe, dlatego warto przy wyborze karmy dla psa z alergią skórną wziąć pod uwagę wszystkie indywidualne potrzeby żywieniowe naszego czworonoga.
RANKING: Najlepsza karma dla psa z alergią skórną
1. Eukanuba Daily Care Adult Sensitive Skin
NAJLEPSZY WYBÓR
Eukanuba Daily Care Adult Sensitive Skin
Karma Eukanuba Daily Care Sensitive Skin została stworzona z myślą o psach z alergią skórną. Głównym źródłem białka, znajdującym się w karmie są ryby. Jest to cenny składnik, który zawiera kwasy omega-3 oraz omega-6, wspomagające skórę i sierść czworonoga.
Odpowiednia kompozycja włókien zawierająca prebiotyki i pulpę buraczaną sprzyja prawidłowemu trawieniu. Karma posiada też granulki o unikalnym kształcie, które pomagają utrzymać prawidłową higienę jamy ustnej psa. Karma ta jest odpowiednia dla dorosłych psów wszystkich ras.
2. Hill's Prescription Diet Canine D/D Łosoś z Ryżem
Wspaniały wybór
Hill's Prescription Diet Canine D/D Łosoś z Ryżem
Jest to pełnoporcjowa karma dla psów, która ma za zadanie ograniczenie występowania nietolerancji pokarmowej, zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosa oraz dba o prawidłowe funkcjonowanie skóry przy dermatozach.
Głównym komponentem białkowym karmy jest łosoś, zawierający niezbędne dla alergików kwasy omega-3 oraz omega-6. Karma może być stosowana u psów ze wszystkimi chorobami skóry.
3. 1St Choice Adult Sensitive Skin & Coat Jagnięcina ryby i brązowy ryż
Dobry wybór
1St Choice Adult Sensitive Skin & Coat Jagnięcina ryby i brązowy ryż
Główne komponenty karmy to jagnięcina oraz ryby które są odpowiednie dla wrażliwych psów i nie są uczulające.
Karma posiada w składzie szeroki wachlarz witamin i minerałów, które wzmocnią skórę i sierść, dodatek chondroityny, umacniający stawy. W składzie możemy znaleźć także kwasy omega 3-6-9. W karmie znajdziemy również naturalne prebiotyki, takie jak ekstrakt z cykorii czy wyciąg z drożdży, które będą pobudzać rozwój prawidłowej mikroflory jelit.