Pies, jak wiadomo od wieków to najlepszy przyjaciel człowieka. Na przestrzeni lat powstało bardzo dużo różnych ras. Maltańczyk jest jednym z najstarszych gatunków psiaków, pierwsze noty o nim pochodzą z IX w. p.n.e. Te czworonogi to niewielkie, białe, puszyste kulki o wadze 2-4 kg, a wysokości do 25 cm. Maltańczyki cechują czarne poduszki łap, nos, wargi i powieki, a także śliczne, czarne, okrągłe oczy.
Karmienie maltańczyka
Maltańczyk jest tą rasą psów, która ma duże zapotrzebowanie na białko. Jest to spowodowane tym, że wszystkie psy z długą sierścią zużywają około 35% dziennego zapotrzebowania na białko, by utrzymać i regenerować sierść i skórę.
Istotnym elementem pokarmu jest również zestaw aminokwasów (ma to wpływ na kolor sierści). Ważna dla prawidłowego wyglądu futerka pupila jest też witamina E, cynk i biotyna, a także kwasy omega-6.
Karma dla szczeniaka maltańczyka
Maluch każdej rasy wymaga żywienia, które jest dostosowane do potrzeb rosnącego organizmu. Dla maltańczyka najlepsza będzie pełnoporcjowa karma dla ras małych i specjalna karma dla szczeniąt maltańczyka. Maluchy potrzebują dużo więcej wapnia i energii, aby ich rozwój i wzrost przebiegał prawidłowo. Ważnym elementem w prawidłowym żywieniu pieska jest skonsultowanie się z hodowcą od którego jest kupione szczenię, aby chociaż na początku podawać zwierzęciu taką samą. Szczeniaki muszą jeść częściej, więc porcje posiłków mogą być małe.
Czym karmić dorosłego maltańczyka?
Przede wszystkim karma dla tych czworonogów powinna być kaloryczna lecz nie tak bardzo jak w wieku szczenięcym. Powodem tego jest fakt, iż psy małych ras wymagają większej ilości energii, w porównaniu do psów ras dużych.
Trzeba pamiętać, by w odpowiednim czasie wprowadzić karmę dla psów dorosłych (adult), ponieważ w przeciwnym razie pies może mieć poważne problemy z nadwagą, a nawet zachorować na cukrzycę typu 2 czy kamicę nerkową. Karmę z junior na adult, należy zmienić po około 9 miesiącu życia.
Seniorzy rasy maltańczyk
Pieski w podeszłym wieku głównie śpią i są mało aktywne fizycznie. Przez to mają większą skłonność do gromadzenia tkanki tłuszczowej, więc wymagają karmy lekkostrawnej. Posiłki dla nich należy dzielić na 3 porcję. Dobrym nawykiem opiekuna jest podawanie posiłku dla pupila o stałych porach. Raz podanej karmy nie należy podawać ponownie.
RANKING: Najlepsza karma dla maltańczyka
1. Royal Canin Maltese Adult
NAJLEPSZY WYBÓR
Royal Canin Maltese Adult
Pierwszą w rankingu karm jest Royal Canin Maltese Adult, czyli karma dla dorosłych maltańczyków, stanowiąca idealnie dobrany skład, który zapewnia poprawną pracę organizmu zwierzęcia. Najczęściej wybierana karma przez hodowców tej rasy psów. Pokarm tej marki jest znany z tego, że przekonuje do jedzenia nawet największe niejadki.
2. Brit Premium By Nature Junior Small
WSPANIAŁY WYBÓR
Brit Premium By Nature Junior Small
Następną na liście jest karma Brit Premium Junior S, a więc karma dla szczeniaka maltańczyka, wspomagająca pracę serca i mózgu. Zawiera ona źródło odżywczych składników, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa.
3. Royal Canin Mini Adult
DOBRY WYBÓR
Royal Canin Mini Adult
Kolejna karma w rankingu to Royal Canin Mini Adult, a więc pokarm dla psów dorosłych małych ras. Idealnie nada się dla wybrednych czworonogów, które zwracają uwagę na smak i aromat pokarmu. Bezpieczna formuła produktu nie obciąża układu pokarmowego, a także nie uczula.
4. Eukanuba Growing Puppy Small Breed
TOP4
Eukanuba Growing Puppy Small Breed
Czwartą na liście jest Eukanuba Puppy Small Breed, czyli pokarm dla szczeniąt psów małych ras, który zawiera dużą ilość białka, węglowodanów i tłuszczów. Karma tej marki nie powoduje żadnych problemów trawiennych, a dodatkowo reguluje metabolizm i zmniejsza ryzyko psiej nadwagi.
5. Prize Pet Food Prize Maltese Adult
TOP5
Prize Pet Food Prize Maltese Adult
Piątką w rankingu jest karma Prize Maltese Adult Lamb tworzona specjalnie dla dorosłych maltańczyków, świetnej jakości, zawierająca wiele witamin i minerałów. Produkt ten nie posiada w składzie żadnych zbóż, co daje gwarancję prawidłowego trawienia.