Spora część społeczeństwa zastanawia się, czy pies może mieć czkawkę. Pomimo że nie jest ona tak popularna jak u ludzi, to w praktyce może wystąpić u niemal wszystkich zwierząt. Czkawka u psa może mieć różne podłoża, jednak nigdy nie powinna być bagatelizowana. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy może być ona objawem wielu groźnych chorób.
Czkawka u psa – dlaczego występuje?
Wielu właścicieli czworonogów nie wie, czy psy mają czkawkę, w efekcie czego nie znają oni przyczyn jej ewentualnego występowania. W praktyce w większości przypadków powstaje ona na skutek zbyt dużej ilości powietrza w żołądku Twojego pupila. Występowanie czkawki zazwyczaj jest związane z chęcią pozbycia się nadmiaru powietrza i jest wyłącznie odruchem obronnym. Czkawka u szczeniaka zwykle wynika z faktu, że młode zbyt szybko ssą mleko matki. W efekcie do ich żołądka dostaje się niechciane powietrze, które powoduje jego znaczące rozszerzenie. Jeżeli zastanawiasz się, dlaczego szczeniak ma czkawkę, to powinieneś wiedzieć, że u większości zwierząt jest to zupełnie normalne zjawisko.
Czkawka u psa – jak wygląda?
Jak wygląda czkawka u psa? Pod wieloma względami jest ona podobna do czkawki obserwowanej u ludzi. Polega na niekontrolowanych skurczach przepony i mięśni międzyżebrowych. Podczas jej występowania zauważalny jest charakterystyczny odgłos czkania. Pomimo że zazwyczaj nie jest ona zbyt głośna, to właściciele psów mogą łatwo zauważyć, że ich pupil zmaga się z niechcianym problemem. Czkawka u zwierząt objawia się bowiem gwałtownymi ruchami klatki piersiowej. Jeżeli nie wiesz, ile trwa czkawka u psów, to nie musisz się martwić, ponieważ w większości przypadków mija ona samoistnie po kilku minutach. Jeśli jednak utrzymuje się przez więcej niż pół godziny, to warto skonsultować się z renomowanym weterynarzem.
Kiedy czkawka u psa może być niebezpieczna?
Co zrobić, gdy pies ma czkawkę? W praktyce istnieje kilka patentów na szybkie rozwiązanie tego problemu. Jeśli ma ona podłoże nerwowe, to warto odwrócić od niej uwagę psa. W tym celu najlepiej zainteresować go przysmakami bądź ulubionymi zabawkami. Pomocna może być również aktywność fizyczna i spacer na świeżym powietrzu. Częsta czkawka u szczeniaka nie powinna być jednak bagatelizowana, gdyż nagminnie występująca może być oznaką takich chorób, jak zapalenie trzustki, guzy w obrębie systemu nerwowego czy zapalenie nerwu przeponowego. Niekiedy jest również objawem zatrucia pokarmowego. Czkawka u psa w nocy może być natomiast sygnałem, że u Twojego pupila doszło do wyziębienia organizmu. Zdarza się również, że nocne czkawki u zwierząt są wynikiem złych snów. Jeżeli jednak czkawki zaczynają przyjmować coraz większe rozmiary, to obligatoryjne jest skorzystanie z pomocy specjalisty.
Czy czkawka u psa powinna być powodem do obaw?
Pomimo że wszystkie wątpliwości dotyczące stanu zwierząt należy konsultować z weterynarzami, to w rzeczywistości czkawki zazwyczaj nie są powodem do obaw. Rzadko kiedy są objawem poważnych chorób i w większości przypadków wynikają z nadmiernego stresu bądź złego snu. Czkawka po jedzeniu może być natomiast sygnałem zbyt szybkiego spożywania posiłków. Kiedy jednak czkawki zaczynają skutecznie utrudniać życie Twojemu pupilowi, to powinieneś niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą. O ile jednorazowe są zazwyczaj relatywnie błahym problemem, o tyle nawracające mogą sygnalizować, że z organizmem psa dzieje się coś złego.