Przy wyborze nowego członka rodziny właścicielom często towarzyszy dylemat rasy. Coraz częściej społeczeństwo decyduje się na adopcje czworonoga. Natomiast jeśli ktoś podjął decyzje o zakupie psa rasowego to musi rozważyć wiele czynników. Między innymi czy pies ma sierść czy włosy. Jakie są jego potrzeby przebywania na dworze i ruchu. Tu wiele zależy od tego czy mieszkamy w bloku czy w domku jednorodzinnym.
Przyjazne rasy psów – czy takie istnieją?
Często wpływ ma także zachowanie i specyfika danej rasy. Dziś skupimy się na najłagodniejszych rasach psów, czyli tych, które nie sprawiają kłopotów wychowawczych, są z natury spokojne i ułożone. Są posłuszne, szybko pojmują nowe komendy i nie potrzebują wsparcia behawiorysty czy przewodnika. W kolejnych akapitach zapoznasz się z przyjaznymi rasami psów. Należy pamiętać, że każdy pies jest inny i powinniśmy mieć do nich indywidualne podejście. Nawet shih tzu czy labrador, który nie został odpowiednio ułożony może sprawiać kłopoty w kontaktach z ludźmi lub innymi zwierzętami. Każda rasa psa wymaga uwagi i odpowiedzialnego podejścia.
Jakie cechy łączą łagodne rasy psów?
- lubią zabawę z właścicielem i wspólne spacery,
- są posłuszne i cierpliwe,
- reagują na komendy i wołanie,
- są łagodne do zwierząt i ludzi,
- oddane i wierne właścicielom i domownikom.
Należy pamiętać, że chcąc aby nasz pupil był łagodny, jego potrzeby muszą być zaspokojone. Pies powinien mieć zapewnione jedzenie, dostęp do wody i kilka spacerów dziennie. W zależności od rasy potrzebują odpowiedniej ilości aktywności fizycznej, gryzienia czy węszenia. Jeśli, któraś z potrzeb psa pozostaje niezaspokojona to pies może się zupełnie inaczej zachowywać.
Najłagodniejsze rasy psów – przykłady
Labrador – duży łagodny pies
Są to psy o ogromnych złożach energii. Są oddane wszystkim domownikom. Świetnie sprawdzą się w domach z małymi dziećmi. Możesz uczyć ich komend, ponieważ szybko przyswajają wiedzę. Chętnie biorą udział w szkoleniach. Rasa ta często wykorzystywana jest jako psy asystujące osobom niepełnosprawnym ze względu na inteligencję oraz empatię. Labradory mają dużą potrzebę aktywności fizycznej, w związku z tym kilka spacerów dziennie to obowiązek. Należy dbać ich zbilansowaną dietę, ponieważ mają tendencję do nadwagi i otyłości. Labradory ważą od 29 do 33 kg i żyją około 12-14 lat.
Zobacz także
Golden Retriever – łagodna rasa psa
Bardzo lubią być blisko człowieka i szybko się do niego przywiązują. Są bardzo cierpliwe, dzięki czemu sprawdzą się przy małych dzieciach. Ta rasa bardzo lubi zabawy na dworze np. Aportowanie. W dosłownym tłumaczeniu nazwy rasy to „złoty aporter”. W przeciwieństwie do labradorów mają długą sierść, która wymaga szczotkowania kilka razy w tygodniu. Również są wykorzystywane jako psy asystujące, dzięki swojej inteligencji i posłuszeństwu. Goldeny ważą od 25 do 38 kg i żyją 10-12 lat.
Zobacz także
Beagle – spokojny pies do domu
Są cierpliwe i łagodne, ale tak samo bardzo aktywne. Z chęcią pobiegają z dzieckiem – mają ogrom energii. Są z natury łagodne, ale czasem bywają niecierpliwe i uparte. Od początku posiadania tych najmilszych psów powinniśmy je szkolić. Najlepiej zacząć od nauki samokontroli. Psy te, w odróżnieniu od innych dobrze czują się w nowych miejscach i przy obcych ludziach. Beagle posiadają krótką, ale intensywnie wypadającą sierść. W pewnym wieku beagle wybierają drzemkę na kanapie zamiast spaceru. Ważą od 10 do 14 kg i żyją 12-15 lat.
Zobacz także
Pudel – małe spokojne psy
Pudel jest jedną z najbardziej inteligentnych ras psów na świecie. Bardzo szybko uczą się nowych komend. Są lojalne i posłuszne domownikom, ale preferują wybór jednego opiekuna, któremu ufają bezgranicznie. W przeszłości pudle były wykorzystywane do polowań, dzięki czemu pieski tej rasy mają silny instynkt łowiecki. Pudelki mają sierść, która prawie w ogóle nie wypada, a wyglądem przypomina włosy. Świetnie sprawdzą się u osoby, która ma łagodne objawy alergii. Pudle dzielą się na miniaturowe – ważą 2,5-3 kg, pudle średnie – ważą 15-18 kg i pudle duże, które ważą nawet powyżej 20 kg. Rasa ta jest bardzo odporna na choroby i żyje czasem powyżej 15 lat.