Postępowanie żywieniowe oraz odpowiednio dobrana karma stanowi podstawę przy terapii psów w przebiegu niewydolności nerek. Możemy dzięki temu zwolnić proces uszkodzenia nerek, odciążyć je, kontrolować równowagę elektrolitową.
Jak się objawia niewydolność nerek u psa?
Przez prawidłowo funkcjonujące nerki pompowana jest krew, gdzie za pomocą nefronów oczyszczana jest z toksycznych produktów przemiany materii. Nerki mają za zadanie także dbać o równowagę odpowiedniego bilansu płynów. U psów z niewydolnością nerek toksyczne substancje nie są wydalane z krwi- trafiają do organów i zaburzają kolejno ich funkcje. Dlatego jest to bardzo niebezpieczna choroba, ponieważ rzutuje bezpośrednio na kolejne układy w organizmie zwierzęcia. Niewydolność nerek może objawiać się wzmożonym pragnieniem u psa, apatią, częstym oddawaniem moczu bądź kropelkowaniem, krwiomoczem. Może mieć postać ostrą albo przewlekłą.
Jaka karma dla psa z niewydolnością nerek?
Karma na nerki dla psa powinna przede wszystkim mieć zredukowaną ilość białka, aby spowolnić postęp chorobowy a w późniejszym etapie kontrolować objawy mocznicy. Należy kontrolować szczególnie ilość białka w karmie przy psach które zmagają się z białkomoczem. Należy także zadbać o odpowiedni poziom nawodnienia psa. Warto stosować karmy mokre, bądź dodawać do karmy suchej wodę bądź bulion. Karma dla psa chorego na nerki powinna także mieć obniżoną zawartość fosforu i sodu, dlatego należy szczególnie kontrolować poziom tych pierwiastków. Warto także zadbać aby karma była lekkostrawna, przez co nie obciąży dodatkowo nerek. Dodatkowa zawartość przeciwutleniaczy w karmie ograniczy proces degeneracji nefronów.
Oprócz odpowiedniej karmy, dobrze jest zapewnić psu suplementy, dostosowane do jego stanu. Proces doboru odpowiedniej karmy dla naszego czworonoga oraz dobór suplementów można skonsultować z lekarzem weterynarii bądź dietetykiem weterynaryjnym, który będzie wiedział dokładnie co konkretnie dobrać i poradzić. Samodzielne przygotowanie posiłku dla naszego pupila może się okazać przy chorych nerkach nie lada wyzwaniem, dlatego się tego odradza.
Ranking karm dla psa z chorymi nerkami
Istnieje wiele rodzajów karm dla psa z niewydolnością nerek. Aby dobrać odpowiedni rodzaj karmy, należy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem weterynarii. Warto obserwować swojego pupila i jego potrzeby i tym kierować się przy wyborze odpowiedniej karmy. Należy również pamiętać, aby zawsze pies miał zapewniony dostęp do wody. Szczególnie jest to ważne u pupili z chorymi nerkami. Dodatkowa suplementacja wspomoże ich działanie i funkcjonowanie.
RANKING: Najlepsza karma dla psa z niewydolnością nerek
1. Farmina Vet Life Renal
NAJLEPSZY WYBÓR
Farmina Vet Life Renal
Farmina Vet Life Renal jest pełnoporcjową karmą dla psów, która wspomaga funkcjonowanie nerek w przypadku ich niewydolności. Ma obniżoną zawartość fosforu, białka i sodu, przez co nie obciąża nerek.
Niska zawartość białka zmniejsza retencję katabolitów azotowych. Dodatkowo karma wspomaga kontrolę nadciśnienia tętniczego. Zawarte kwasy omega-3 i omega-6 poprawiają filtrację kłebuszkową. Karma jest odpowiednia dla psów dorosłych. Nie powinno się jej podawać sukom karmiącym oraz sukom w ciąży.
2. Eminent Veterinary Diet Dog Renal Urinary
Wspaniały wybór
Eminent Veterinary Diet Dog Renal Urinary
Karma pełnoporcjowa weterynaryjna marki Eminent jest stworzona dla psów z chorobami nerek i dolnych dróg moczowych.
Formuła karmy pozwala odciążyć nerki. Niższa zawartość niektórych minerałów zapobiega tworzeniu się nowych kamieni moczowych. Karma utrzymuje też odpowiednie pH, w zakresie 6,0-6,5, co zapobiega tworzeniu się kamieni struwitowych. Obniżona zawartość białka oraz fosforu odciąża nerki. Dodatkowa zawartość kwasów omega ma działanie przeciwzapalne.
3. 4T Veterinary Diet Dog Renal
Dobry wybór
4T Veterinary Diet Dog Renal
Jest to specjalistyczna karma pełnoporcjowa dla psów chorych na nerki.
Karma jest bogata w składniki odżywcze takie jak kwasy omega, działające przeciwzapalnie, kwas alfa-liponowy wspomagający pracę wolnych rodników czy L-karnityna która wspomaga spalanie kwasów tłuszczowych. Obniżona zawartość fosforu i białka odciąża nerki. Karma poprawia także pracę przewodu pokarmowego.